مفهوم بک لینک و نحوه صحیح کد نویسی بک لینک

لینک بیلدینگ

در اصطلاحات بهینه سازی موتور جستجو (SEO) ، BackLink یک نوع پیوند است که از طریق آن صفحه به صفحه، صفحه به وبسایت یا وبسایت به وب سایت پیوند مییابد. این لینک ها همچنین به عنوان یک لینک ورودی Inbound backlink یا (IBL) خوانده می شوند؛ که در تعیین محبوبیت وبسایت شما اهمیت دارد.

برخی موتورهای جستجو از جمله گوگل، وب سایتهایی را که دارای بک لینک های بیشتری هستند در صفحات نتایج جستجو در رتبه بالاتری قرار می دهند.

در این مطلب سعی شده است پاسخی به این سوالات داده شود: بک لینک چیست؟ چه تاثیری در سئو دارد؟  لینک سازی چیست؟ و چگونه انجام می شود؟ اهمیت لینک سازی چیست؟

لینک بیلدینگ

مفهوم لینک سازی و اهمیت آن

اگر به دنبال بهبود و پیشرفت در فضای مجازی هستید و می خواهید سایت خود را از هر نظر بهینه کنید و جایگاه بالاتری در موتورهای جستجو داشته باشید، باید توانایی تغییر روزبه‌روز را داشته باشید یا به اصطلاح آپدیت باشید!

لینک سازی یکی از اصلی ترین بخش های سئو است. می توان گفت که LinkBilding در واقع مهم ترین فعالیتی است که می‌توانید برای بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو) انجام دهید. همه اینها به این منظور انجام می‌شود که ثابت کند چقدر سایت مفید و محبوبی دارید.

ساخت بک لینک یا لینک بیلدینگ یعنی سایت تان در سایت های دیگر لینک شود. وقتی این عمل را انجام میدهید درواقع بک لینک ساختید! وقتی سایت تان را به سایت های دیگر پیوند دهید لینک خارجی ایجاد کرده اید. البته نوعی پیوند هم هست که شما در داخل سایت تان صفحه ای را به صفحه دیگر (صفحات داخلی سایتتان) لینک می کنید. به این نوع لینک، لینک داخلی می گویند. به این نکته هم اشاره کنیم که به لینک فراپیوند (Hyperlink) گفته می شود.

 

ساختار لینک چگونه است؟

برای اینکه لینک سازی را بهتر درک کنیم ابتدا به بررسی ساختار و نحوه ایجاد لینک می پردازیم.

مراحل لینک سازی

 • ۱- استفاده از تگ لینک

تگ a برای ایجاد لینک به کار می رود. موتور جستو با دیدن چنین تگی متوجه وجود لینک می شود. شکل تگ a به این صورت است: <a> … </a>

 • ۲- فراخوانی یا ارجاع آدرس مورد نظر

برای ورود آدرس لینک مورد نظر از ویژگی href استفاده میکنیم.

 • ۳- متن لینک

هرچیزی که داخل تگ آورده شود ( به جای نقطه چین )، به عنوان متن لینک شناخته می شود. که معمولا Bold شده و رنگ آن متفاوت با سایر متن ها است. در بعضی مواقع هم زیر متن لینک خط­ کشیده شده است.

 

لینک ها حاوی چه پیغامی برای موتورهای جستجو هستند؟

گوگل و دیگر جستجوگر ها توسط اسپایدرها (spiders) یا خزنده ها صفحه سایت شما را بررسی می‌کنند. و محتوای آن را پس از استخراج ایندکس در فهرست نتایج گوگل منتشر می کنند. قالبا اسپایدر بعد از تحلیل کیفیت صفحه سایت برای امتیازدهی از بررسی دقیق بک لینک ها استفاده می کند. وقتی آدرس Domain سایت شما از بک لینک بالایی برخوردار باشد، گوگل یک امتیاز کلی برای تمام مطالب شما در نظر میگیرد. همچنین وقتی صفحه هدف خود را در سایت های دیگر لینک می کنید یا اصطلاحا برای آن صفحه لینک سازی می کنید گوگل علاوه بر بررسی بک لینک های Domain بک لینک های Page را نیز معیار امتیازدهی قرار میدهد.

دقت کنید فقط در صورتی لینک سازی موجب افزایش سایت ما می شود که سایت مبداء از رنک، بک لینک، پیج اتوریتی، دامین اتوریتی بالاتری برخوردار باشد.

 

کدنویسی در بک لینک

در کدنویسی سایت ها حتما باید استانداردهای مورد توجه W3C یعنی كنسرسيوم شبكه جهاني وب (World Wide Web Consortium – W3C) را در نظر گرفته و خطاهای احتمالی وب سایت ها را اصلاح کرد.

در نوشتن کدهایی HTML سایت ها باید به تگ DIV اهمیت زیادی بدهید و بر طبق این تگ نسبت به نوشتن دیگر تگها و صفحه بندی سایت­تان اقدام کنید.

برای نوشتن عنوان موضوع و زیر عنوان یا عنوان زیر مجموعه باید از تگ های H یا Heading استفاده کنید که در وردپرس تحت عنوان تیتر نمایش داده شده است. دقت داشته باشید برای موضوع اصلی از H1، عنوان صفحه H2، زیر عنوان داخل متن H3 و برای محتوای جزئی تر تا … H6 استفاده کنید.

 

مفهوم متا تگ Meta Tag و نحوه و لزوم کاربرد آن

یکی از موارد لازم در کد نویسی و سئو مبحث تگ متا یا همان meta description است. این تگ هابه عنوان برچسب عمل می‌کنند. متاتگ ها تاثیری در نحوه نمایش صفحه وب سایت شما ندارند ولی می‌توانند در رتبه سایت در موتورهای جستجو تاثیر مثبتی داشته باشند.

برای استفاده از تگ متا باید برخی از ویژگی هایی که در ادامه آورده ایم را لحاظ کنید تا سایت جذابی برای مخاطب داشته باشید.

متا تگ ها چه ویژگی هایی باید داشته باشند:

 • ۱- باید مختصر و مفید به تشریح صفحه مورد نظر بپردازید.
 • ۲- سعی کنید به هیچ وجه غلط املایی وجود نداشته باشد.
 • ۳- کلمات کلیدی را زیاد تکرار نکنید. (معمولاً تا سه بار)

 

سخن آخر

کد نویسی اصولی تاثیر بسزایی در عملکرد سایت و همچنین بحث سئو دارد. در ادامه نکاتی را که باید در کد نویسی توجه کنید آورده­ ایم.

 • از ایجاد کدهای اشتباه جلوگیری کنید. برای آنالیز سایت خود جهت بررسی وجود باگ از سایت https://validator.w3.org استفاده نمایید.
 • کدهایتان را کوتاه، با حداقل فاصله بین شان و مرتب ارائه دهید. در سیستم مدیریت محتوای وردپرس می توانید از افزونه Autoptimize یا Rocket یا Litespeed استفاده نمایید.
 • SEF یا آدرس­های بهینه سازی شده تاثیر ویژه ای در سئو دارد. در کد نویسی باید آدرس ها کوتاه و معنی دار باشند. برای این عمل باید در سایت وردپرسی خود از  منوی تنظیمات => پیوندهای یکتا => عنوان صفحه را انتخاب نمایید.
 • برای جلوگیری از ایجاد محتوای تکرارییا به عبارتی Duplicate content از دستور Canonical URL استفاده کنید.
 • همچنینContent Delivery Network یا به طور مختصر CDN که به معنی شبکه توزیع محتوا است؛ سرعت سایت­تان را بهبود می­دهد.

 

  تماس با ما
  09020065418
  info [at] wblf [dot] ir
  تهران، سعادت آباد
  مطمئن خرید کنید
  مجوز