انواع بک لینک (backlink)

انواع بک لینک و تعریف آن

انواع بک لینک: هنگامی که لری پیج و سرگئی برین بنیان‌گذاران گوگل اولین الگوریتم جستجوی خود را در سال ۱۹۹۶ نوشتند، این ایده را در سر داشتند که وقتی وب سایت‌ها را به یک وب سایت خاص ارتباط می‌دهند، آن وب سایت بایستی معتبر و با کیفیت باشد، به این ارتباطات ایجاد شده در وب سایت ها بک لینک گفته می‌شود.
در طی ۲۳ سال گذشته، گوگل هزاران بار الگوریتم خود را به روز کرده است. تنها در سال ۲۰۱۸ ، آنها ۳۲۳۴ تغییر در الگوریتم خود را گزارش دادند. این تغییرات الگوریتم گوگل را بسیار پیچیده‌تر کرده است. با وجود همه این تغییرات، پیوندها بین وب سایت‌ها یا بک لینک ها ، هنوز هم یکی از مهمترین عوامل در رتبه بندی های گوگل می‌باشد.
گوگل همواره برای انواع بک لینک‌ها اهمیت زیادی قرار داده و انواع مختلف لینک دهنده را معرفی کرده است که تعیین می‌کند چگونه موتور جستجوگر پیوندها بین وب سایت ها را کنترل می‌کند.

SEO-Backlinks انواع بک لینک

انواع بک لینک

هنگامی که شما در یک وب سایت در حال گذر هستید ، فقط دو نوع بک لینک وجود دارد:

 1. dofollow
 2. nofollow

شخصی که در حال خواندن یک صفحه وب است، هرگز تفاوت بین یک dofollow و یک بک لینک nofollow را نخواهد فهمید. تفاوت در کد منبع است. برچسب خاصی در کد منبع وجود دارد که تعیین می‌کند چگونه گوگل و سایر موتورهای جستجو بک لینک را مشاهده می‌کنند و همچنین تأثیر آن بک لینک در پروفایل SEO شما مشخص می‌شود.

SEO-Backlinks انواع بک لینک

بک لینک dofollow

انواع بک لینک‌های Dofollow رایج ترین و با ارزش‌ترین نوع بک لینک برای SEO می‌باشد. وقتی یک پیوند dofollow را در وب سایت خود قرار می دهید ، به گوگل می گویید که این لینک منحصر به فرد است و از شما برای صحت محتوا در انتهای دیگر تعهد می‌گیرد.
این یکی از دلایلی که بک لینک dofollow از رایج ترین آنهاست معرفی راحت آن به سایت ها می باشد. بک لینک های   Dofollow به سادگی به گوگل و سایر موتورهای جستجو می گوید كه “محتوای انتهای این پیوند مهم است و باید به آن توجه داشت.”

 

Nofollow  بک لینک

انواع بک لینک های معمولی یا nofollow از دسته بک لینک هایی می باشند که کمتر دیده می شوند و ارزش کمتری دارند. آنها قبلاً به موتورهای جستجو گفته بودند كه پیوند خاصی را نادیده بگیرند.
تعریف رسمی گوگل از بک لینک nofollow این است: Nofollow  راهیست که وب مسترها دستورات لازم برای موتورهای جستجو  را فراهم می کند، مانند:” بک لینک این صفحه را دنبال نکنید “یا” این پیوند خاص را دنبال نکنید. “

میزان استفاده از بک لینک های dofollow در مقابل بک لینک nofollow که یک وب سایت دارد متفاوت خواهد بود. گوگل می خواهد یک ترکیب خوب از هر دو را برای پروفایل لینک سالم مشاهده کند.

 

بزرگترین تفاوت بین این دو نوع بک لینک در این است که گوگل ارزش زیادی را در لینک های dofollow قرار می دهد، این بدان معنی است که آنها برای SEO بسیار عالی هستند. از طرف دیگر ، بک لینک Nofollow در اکثر موارد توسط الگوریتم گوگل نادیده گرفته می شوند و به این معنی  می باشد که آنها به ندرت برای SEO ارزشمند هستند.

بک لینک nofollow از کجا آمده اند؟

با وجود این واقعیت که بک لینک های nofollow نسبت به بک لینک های dofollow کمتر متداول هستند ، هنوز هم تعداد زیادی سایت در اینترنت برای انتخاب بک لینک های nofollow وجود دارد. اغلب این نوع لینک های برگشتی را از وب سایت هایی دریافت خواهید کرد که می توانید لینک ها و محتوای خود را بارگذاری کنید ، زیرا این وب سایت ها نسبت به صحت اطلاعاتی که شما از روی سایت مشاهده می کنید تعهدی ندارند.

در اینجا چند سایت وجود دارد که انواع بک لینک های  nofollow معمولاً از آنها نشات می‌گیرد:

 

 • وب سایت های رسانه های اجتماعی، مانند Facebook ، Twitter و LinkedIn
 • نظرات وبلاگ
 • وب سایت های جمع آوری محتوا، مانند Scoop It
 • وب سایت های پرسش و پاسخ، مانند Quora
 • انجمن ها، مانند Reddit

 

انواع بک لینک‌های Nofollow برای سئو مفید هستند

با کمال تعجب ، انواع بک لینک‌های nofollow ارزش SEO را نشان می‌دهند. علاوه بر موضوعات یاد شده، بسیاری از وب سایت‌های دارای قدرت بالا ، مانند ویکی پدیا و هافینگتون پست، از لینک‌های nofollow برای کاهش تعداد درخواست های بک لینک اسپم دریافت می‌کنند.

اعلامیه رسمی گوگل درباره بک لینک nofollow این است: “به طور کلی ، ما از آنها پیروی نمی‌کنیم.” این بدان معناست که گوگل بیشتر اوقات از بک لینک nofollow پیروی نمی‌کند ، اما شرایط خاصی وجود دارد که گوگل از این لینک ها پیروی می‌کند. عنوان دقیق این شرایط دشوار می‌باشد، زیرا گوگل اطلاعات مربوط به آن را به اشتراک نگذاشته است. به همین دلیل است که جامعه جستجوگرها تست‌های زیادی را برای شناسایی چند مورد در پیگیری بک لینک nofollow انجام داده‌اند.

SEO-Backlinks انواع بک لینک

وب سایتهای دارای قدرت بالا

شواهدی وجود دارد که نشان دهنده آن است که بک لینک nofollow از وب سایت‌های مشهور مانند ویکی پدیا ، می‌توانند رتبه بندی صادقانه شما را بهبود بخشند.

SEO-Backlinks انواع بک لینک

فکر این است که وب سایت‌هایی وجود دارند که گوگل کاملاً به آنها اعتماد دارد. این وب سایت ها به دلیل محتوای بسیار با کیفیتی که دارند شناخته شده‌اند. این بدان معناست که اگر آن وب سایت‌ها به وب سایت دیگری پیوند دهند ، آن وب سایت مرتبط نیز دارای ارزش است. در این حالت، گوگل تنها تا حدودی پیوند nofollow را نادیده می‌گیرد.

 

  تماس با ما
  09020065418
  info [at] wblf [dot] ir
  تهران، سعادت آباد
  مطمئن خرید کنید
  مجوز